Triple 20 Shootout (London Junior Knights)

TRIPLE 20 TOURNAMENT 
OCTOBER 18-20, 2019
Alliance Sanction # 20-013

News ArchiveLatest News
Click to view full-size image
Submitted By Peter Feenstra on Saturday, March 30, 2019 (843 views)
Tournament is FULL and we are not accepting any additional teams. 
The "AA Triple 20 Shootout” has evolved into one of the premier AA tournaments in North America.  Teams play three 20 minute stop time periods with a flood between each period.   Tournament is for AA Minor Bantam (2006), AA Bantam (2005) and AA Minor Midget (2004) 
Other Recent Articles
Upcoming Events
Full CalendarSchedule for the Next 5 Days
FridaySaturdaySundayMondayTuesday
MM Grp B
8:00 AM
Richmond Hill Stars
@ Mississauga Beast
Nic A [1]
MM Grp B
8:00 AM
Brampton 45s
@ Roedovre Hockey Club - Denmark
Chrysler [2]
MM Grp B
8:15 AM
London Jr Knights
@ Leaside Flames
Collins [3]
MM Grp A
8:15 AM
Mississauga Blackhawks
@ Ottawa Sting
Nic C [4]
MM Grp A
8:30 AM
Cambridge Hawks
@ TNT Tornados
Hanstone [6]
MM Grp A
8:30 AM
Oakville Rangers BLUE
@ Orangeville Flyers
Nic B [5]
MM Grp C
8:45 AM
Nickel City Sons
@ Oakville Rangers RED
Tonys [7]
MM Grp C
9:00 AM
Scarborough Young Bruins
@ Brantford 99ers
Bost A [8]
MM Grp C
9:30 AM
Vaughan Rangers
@ Halton Hills Thunder
Bost B [9]
Ban Grp A
10:00 AM
North Durham Warriors
@ Oakville Rangers RED
Nic A [10]
Ban Grp A
10:00 AM
Niagara Falls Flyers
@ Richmond Hill Stars
Chrysler [11]
MB Grp B
10:15 AM
Caledon Hawks
@ Vaughan Panthers
Nic C [12]
MB Grp B
10:15 AM
Cheektowaga Warriors
@ Newmarket Redmen
Collins [13]
MB Grp A
10:30 AM
Aurora Tigers
@ Greater Toronto Capitals
Nic B [14]
MB Grp A
10:30 AM
Mississauga Beast
@ London Jr Knights GREEN
Hanstone [15]
Ban Grp B
10:45 AM
London Jr Knights GREEN
@ St. Clair Shores Saints
Tonys [16]
Ban Grp B
11:00 AM
Whitby Wildcats
@ Aurora Tigers
Bost A [17]
Ban Grp C
11:30 AM
Kitchener Jr Rangers
@ Vaughan Rangers
Bost B [18]
Ban Grp D
12:15 PM
Rochester Rattlers
@ London Jr Knights WHITE
Chrysler [20]
Ban Grp C
12:15 PM
Orangeville Flyers
@ Romeoville Huskies
Nic A [19]
MB Grp C
12:30 PM
Kitchener Jr Rangers
@ Streetsville Tigers
Collins [22]
Ban Grp D
12:30 PM
Mississauga Blackhawks
@ Greater Toronto Capitals
Nic C [21]
MB Grp C
12:45 PM
Flamborough Dundas Reps
@ Barrie Colts
Nic B [23]
MB Grp D
12:45 PM
Markham Waxers
@ London Jr Knights WHITE
Hanstone [24]
MM Grp B
1:00 PM
Roedovre Hockey Club - Denmark
@ London Jr Knights
Tonys [25]
MB Grp D
1:15 PM
Belle Tire
@ Mississauga Blackhawks
Bost A [26]
MM Grp B
1:45 PM
Mississauga Beast
@ Brampton 45s
Bost B [27]
MM Grp B
1:45 PM
Leaside Flames
@ Richmond Hill Stars
Kin A [28]
MM Grp A
2:15 PM
TNT Tornados
@ Mississauga Blackhawks
Nic A [29]
MM Grp A
2:15 PM
Ottawa Sting
@ Oakville Rangers BLUE
Chrysler [30]
MM Grp A
2:30 PM
Orangeville Flyers
@ Cambridge Hawks
Nic C [31]
MM Grp C
2:30 PM
Halton Hills Thunder
@ Nickel City Sons
Kin B [33]
MM Grp C
2:30 PM
Oakville Rangers RED
@ Scarborough Young Bruins
Collins [32]
MM Grp C
2:45 PM
Brantford 99ers
@ Vaughan Rangers
Nic B [34]
Ban Grp A
2:45 PM
Oakville Rangers RED
@ Niagara Falls Flyers
Hanstone [35]
Ban Grp A
3:00 PM
Richmond Hill Stars
@ North Durham Warriors
Tonys [36]
MB Grp B
3:15 PM
Vaughan Panthers
@ Cheektowaga Warriors
Bost A [37]
MB Grp B
3:45 PM
Newmarket Redmen
@ Caledon Hawks
Bost B [38]
MB Grp A
4:30 PM
Greater Toronto Capitals
@ Mississauga Beast
Chrysler [39]
MB Grp A
4:45 PM
London Jr Knights GREEN
@ Aurora Tigers
Collins [40]
Ban Grp B
5:00 PM
St. Clair Shores Saints
@ Whitby Wildcats
Hanstone [41]
Ban Grp B
5:15 PM
Aurora Tigers
@ London Jr Knights GREEN
Tonys [42]
Ban Grp C
5:30 PM
Vaughan Rangers
@ Orangeville Flyers
Bost A [43]
Ban Grp C
6:00 PM
Romeoville Huskies
@ Kitchener Jr Rangers
Bost B [44]
Ban Grp D
6:30 PM
Greater Toronto Capitals
@ Rochester Rattlers
Chrysler [45]
Ban Grp D
6:45 PM
London Jr Knights WHITE
@ Mississauga Blackhawks
Collins [46]
MB Grp C
7:00 PM
Barrie Colts
@ Kitchener Jr Rangers
Hanstone [47]
MB Grp C
7:15 PM
Streetsville Tigers
@ Flamborough Dundas Reps
Tonys [48]
MB Grp D
7:30 PM
London Jr Knights WHITE
@ Belle Tire
Bost A [49]
MB Grp D
8:00 PM
Mississauga Blackhawks
@ Markham Waxers
Bost B [50]
Ban Grp C
7:15 AM
Romeoville Huskies
@ Vaughan Rangers
Collins [51]
Ban Grp C
7:30 AM
Orangeville Flyers
@ Kitchener Jr Rangers
Hanstone [52]
Ban Grp D
7:45 AM
Greater Toronto Capitals
@ London Jr Knights WHITE
Tonys [53]
Ban Grp B
8:00 AM
St. Clair Shores Saints
@ Aurora Tigers
Bost A [55]
Ban Grp D
8:00 AM
Rochester Rattlers
@ Mississauga Blackhawks
Medway [54]
Ban Grp B
9:15 AM
London Jr Knights GREEN
@ Whitby Wildcats
Collins [56]
Ban Grp A
9:30 AM
Richmond Hill Stars
@ Oakville Rangers RED
Hanstone [57]
Ban Grp A
9:45 AM
Niagara Falls Flyers
@ North Durham Warriors
Tonys [58]
MB Grp C
10:00 AM
Barrie Colts
@ Streetsville Tigers
Medway [59]
MB Grp C
10:00 AM
Flamborough Dundas Reps
@ Kitchener Jr Rangers
Bost A [60]
MB Grp D
11:00 AM
Belle Tire
@ Markham Waxers
Carl A [61]
MB Grp A
11:30 AM
Greater Toronto Capitals
@ London Jr Knights GREEN
Collins [64]
MB Grp D
11:30 AM
Mississauga Blackhawks
@ London Jr Knights WHITE
Bost B [62]
MB Grp A
11:30 AM
Mississauga Beast
@ Aurora Tigers
Carl B [63]
MB Grp B
11:45 AM
Caledon Hawks
@ Cheektowaga Warriors
Hanstone [65]
MB Grp B
12:00 PM
Newmarket Redmen
@ Vaughan Panthers
Tonys [66]
MM Grp C
12:15 PM
Nickel City Sons
@ Brantford 99ers
Bost A [69]
MM Grp C
12:15 PM
Halton Hills Thunder
@ Scarborough Young Bruins
Nic C [67]
MM Grp C
12:15 PM
Vaughan Rangers
@ Oakville Rangers RED
Medway [68]
MM Grp A
1:00 PM
Cambridge Hawks
@ Ottawa Sting
Nic A [71]
MM Grp A
1:00 PM
TNT Tornados
@ Oakville Rangers BLUE
Carl A [70]
MM Grp B
1:30 PM
Brampton 45s
@ Leaside Flames
Carl B [73]
MM Grp B
1:30 PM
Mississauga Beast
@ London Jr Knights
Collins [74]
MM Grp A
1:30 PM
Mississauga Blackhawks
@ Orangeville Flyers
Bost B [72]
MM Grp B
1:45 PM
Roedovre Hockey Club - Denmark
@ Richmond Hill Stars
Hanstone [75]
Ban Champ
2:00 PM
2nd Place Group D
@ 1st Place Group C
Tonys [76]
Ban Champ
3:45 PM
2nd Place Group C
@ 1st Place Group D
Collins [77]
Ban Champ
4:00 PM
2nd Place Group B
@ 1st Place Group A
Hanstone [78]
Ban Champ
4:15 PM
2nd Place Group A
@ 1st Place Group B
Tonys [79]
MB Champ
5:45 PM
2nd Place Group D
@ 1st Place Group C
Collins [80]
MB Champ
6:00 PM
2nd Place Group C
@ 1st Place Group D
Hanstone [81]
MB Champ
6:15 PM
2nd Place Group B
@ 1st Place Group A
Tonys [82]
MB Champ
7:00 PM
2nd Place Group A
@ 1st Place Group B
Chrysler [83]
MM Champ
8:00 PM
Top 8 Seeds - Team TBD
@ Top 8 Seeds - Team TBD
Collins [84]
MM Champ
8:15 PM
Top 8 Seeds - Team TBD
@ Top 8 Seeds - Team TBD
Hanstone [85]
MM Champ
8:30 PM
Top 8 Seeds - Team TBD
@ Top 8 Seeds - Team TBD
Tonys [86]
MM Champ
9:00 PM
Top 8 Seeds - Team TBD
@ Top 8 Seeds - Team TBD
Chrysler [87]
MB Champ
7:45 AM
Winner Game # 83
@ Winner Game # 81
Tonys [88]
MB Champ
8:00 AM
Winner Game # 82
@ Winner Game # 80
Chrysler [89]
Ban Champ
9:45 AM
Winner Game # 79
@ Winner Game # 77
Tonys [90]
Ban Champ
10:00 AM
Winner Game # 78
@ Winner Game # 76
Chrysler [91]
MM Champ
12:00 PM
Top 4 Seeds - Team TBD
@ Top 4 Seeds - Team TBD
Tonys [92]
MM Champ
12:15 PM
Top 4 Seeds - Teams TBD
@ Top 4 Seeds - Teams TBD
Chrysler [93]
MB Champ
2:15 PM
Winner Game # 89
@ Winner Game # 88
Chrysler [94]
Ban Champ
4:30 PM
Winner Game # 91
@ Winner Game # 90
Chrysler [95]
MM Champ
6:45 PM
Winner Game # 93
@ Winner Game # 92
Chrysler [96]
View Another Tournament
Current Tournament
Click to view full-size image
Upcoming Games
  • Minor Midget - - Group C
    Fri
    Oct 18
    9:30 AM
    Vaughan Rangers
    @Halton Hills Thunder
    BOSTWICK CC - B-PAD
  • Bantam - - Group A
    Fri
    Oct 18
    10:00 AM
    North Durham Warriors
    @Oakville Rangers RED
    NICHOLS A-PAD
  • Bantam - - Group A
    Fri
    Oct 18
    10:00 AM
    Niagara Falls Flyers
    @Richmond Hill Stars
    WFSC - LONDON CITY CHRYSLER
  • Minor Bantam - - Group B
    Fri
    Oct 18
    10:15 AM
    Caledon Hawks
    @Vaughan Panthers
    NICHOLS C-PAD
  • Minor Bantam - - Group B
    Fri
    Oct 18
    10:15 AM
    Cheektowaga Warriors
    @Newmarket Redmen
    WFSC - COLLINS CLOTHIERS
  • Minor Bantam - - Group A
    Fri
    Oct 18
    10:30 AM
    Aurora Tigers
    @Greater Toronto Capitals
    NICHOLS B-PAD
Colours Legend
  • Minor Bantam
    Minor Bantam - Group A
    Minor Bantam - Group B
    Minor Bantam - Group C
    Minor Bantam - Group D
    Minor Bantam - Championship Round
  • Bantam
    Bantam - Group A
    Bantam - Group B
    Bantam - Group C
    Bantam - Group D
    Bantam - Championship Round
  • Minor Midget
    Minor Midget - Group A
    Minor Midget - Group B
    Minor Midget - Group C
    Minor Midget - Championship Round
Printed from londonjuniorknights.com on Friday, October 18, 2019 at 9:21 AM